Rekolekcje „Jezus czyta i wyjaśnia Słowo” – Kluczbork, 29-31 marca 2019 r.

W dniach 29-31 marca 2019 r. byliśmy uczestnikami rekolekcji pt: “Jezus czyta i wyjaśnia słowo”. Odbyły się one w Domu Rekolekcyjnym Księży Sercanów w Kluczborku. Był to czas, podczas którego małżeństwa Ruchu Euipes Notre Dame podjęły trud poszukiwania woli Boga za pomocą lektury Pisma Świętego, które jest żywym słowem samego Boga. Podczas dwóch dni rekolekcji zapoznawaliśmy się z metodą modlitwy Słowem Bożym według tradycji Lectio Divina, skupiając się przede wszystkim na pierwszym kroku tej metody, czyli na lectio. Przedmiotem naszych rozważań była ewangelia wg św. Łukasza (4, 14-30) – Jezus w Nazarecie. 

czytaj dalej…

Wielkopostny Dzień Skupienia END Sektor Małopolska B

“W nawróceniu i spokoju jest wasze ocalenie, w ciszy i ufności leży wasza siła” (Iz. 30,15)

23 marca 2019 r. małżeństwa Sektora Małopolska B spotkały się w Bazylice Krzyża Świętego w Krakowie-Mogile w ramach wielkopostnego dnia skupienia. Wielki Post to droga ku świętom paschalnym, ku Śmierci i Zmartwychwstaniu Pana. Kościół prowadzi nas przez 40 dni ku wydarzeniom stanowiącym centrum historii zbawienia, historii każdej kobiety i każdego mężczyzny. To czas „powrotów do domu Ojca” – powrotów do wiecznej Miłości.

Liturgia Słowa tego dnia prowadziła do przypowieści o synu marnotrawnym, łącząc się zupełnie dla nas niespodziewanie z tegorocznym tematem formacyjnym. Wolność, otrzymane dary, kruchość, żal za błędy… W ciszy sanktuarium wielu z nas wracało do przemyśleń minionego czasu.

Rozpoczęliśmy spotkanie Liturgią Godzin, po której wysłuchaliśmy konferencji ks. dr Pawła Mieleckiego doradcy ekipy sektora. Poruszał serca obraz Boga, który z niecierpliwością wypatruje powrotu człowieka i spieszy mu na spotkanie.

Przystanek w codziennym zabieganiu – adoracja w ciszy Najświętszego Sakramentu, możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty, wspólnie odprawiona Droga Krzyżowa – pozwoliły nam doświadczyć Bliskości, usłyszeć Słowo.

Tradycyjnie centralną częścią spotkania była Eucharystia, odprawiona przy relikwiach Krzyża Świętego. „Błogosław, duszo moja, Pana,i wszystko, co jest we mnie, święte imię Jego.

Błogosław, duszo moja, Pana

i nie zapominaj o wszystkich Jego dobrodziejstwach.”

Dziękujemy wszystkim małżonkom i doradcom duchowym za obecność oraz modlitwę. Dziękujemy za wspólne trwanie przed Panem – w doświadczeniu jednego Serca i jednego Ducha.

Magda i Staszek Gubała para odpowiedzialna Sektor Małopolska B

czytaj dalej…

Potrzeba nawrócenia – rekolekcje 5+, Kluczbork, 8-10. marca 2019

„Wszyscy potrzebujemy nawrócenia, by móc przyjąć zaproszenie na Chrystusową ucztę” (Benedykt XVI)

Szczególnie brzmi wezwanie do nawrócenia u progu Wielkiego Postu. Szczególnie brzmi to wezwanie również wówczas, gdy po blisko 10 latach wspólnej drogi spotyka się cała ekipa, aby dokonać swoistego rachunku sumienia: z zaangażowania, z włożonej pracy, ze świadomości celu i misji. Wyjątkowy czas aby spojrzeć z boku na samych siebie: jak wyglądał nasz plan na ekipową drogę? dokąd doszliśmy? o czym po drodze zapomnieliśmy? co Pan Bóg pozwolił osiągnąć?

Dar ponownego odkrycia, że wspólnota, którą tworzymy nie byłaby taka sama, gdyby kogokolwiek w niej zabrakło. Wdzięczność Panu Bogu za dostrzeganie swoich wad i zalet, wdzięczność za kryzysy, które były szansą na ponowne otwarcia, wdzięczność za obecność przyjaciół, ich bezinteresowną pomoc, ale i za stawiane wymagania.

Towarzyszące przez cały czas trwania rekolekcji pytanie: czy jest w nas Twoja radość Panie? czy prawdziwe Tobie ufamy? czy od Ciebie uczymy się kochać?

„Stwórz o Boże we mnie serce czyste,

I odnów we mnie moc Ducha” Amen.

Ekipa św. Małgorzaty

czytaj dalej…

Święto Karty sektorów małopolskich

„Niech będzie błogosławiony Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa; który napełnił nas wszelkim błogosławieństwem duchowym na wyżynach niebieskich – w Chrystusie.”
(Ef, 1,3)

8 grudnia 2018 r. w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie-Płaszowie, przed obliczem Płaszowskiej Pani – Matki Błogosławionego Macierzyństwa zgromadziły się małżeństwa całej małopolskiej wspólnoty Equipes Notre Dame. Oba nowo utworzone sektory A i B rozpoczęły swoje spotkanie od wysłuchania listu Metropolity Krakowskiego ks. abp. Marka Jędraszewskiego, wystosowanego specjalnie na tę okoliczność.
Liturgia Mszy świętej, potem adoracja Najświętszego Sakramentu w Godzinie Łaski związanej z uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP były wyjątkowym czasem uwielbienia Boga w Jego dobroci i miłosierdziu. Doświadczyliśmy Bożej bliskości i prawdziwej radości, zgodnie ze słowami św. Pawła: „Napełniajcie się duchem, przemawiając do siebie w psalmach i hymnach, i pieśniach pełnych ducha, śpiewając i wysławiając Pana w waszych sercach”(Ef. 5,19)

Jak co roku w dniu Święta pochyliliśmy się nad charyzmatem naszego Ruchu, nad Kartą END będącą czytelnym drogowskazem w małżeńskiej i rodzinnej codzienności. Świadectwa par i doradcy duchowego, których wysłuchaliśmy pozostawiły niezatarte wrażenie, iż wspólnota, w której Pan Bóg mieszka daje siłę, poczucie braterstwa i pozwala przetrwać nawet najtrudniejsze życiowe doświadczenia.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację Święta, szczególnie zaś wyrażamy wdzięczność płaszowskiej parafii księży Sercanów za okazywaną wielokrotnie gościnność oraz wspólnocie młodzieżowej Projekt Fausystem z Oświęcimia za oprawę muzyczną.

Chwała Panu!

Jesteśmy Super-Regionem międzynarodowego ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, którego celem jest pomaganie małżeństwom chrześcijańskim w pełnym przeżywaniu ich sakramentu małżeństwa.

DOŁĄCZ DO NAS

Małżonków zainteresowanych Ruchem oraz pragnących dołączyć do nas prosimy o kontakt:
end@end.org.pl
wielkopolska@end.org.pl
kujawy@end.org.pl
mazowsze@end.org.pl
lodz@end.org.pl
podlasie@end.org.pl
dolny-slask@end.org.pl
slask@end.org.pl
malopolska@end.org.pl

Odwiedź

advertisement advertisement advertisement advertisement

Liturgia dnia: